Monitoring statickej dopravy na Sídlisku KVP v Košiciach odhalil za posledné dva roky nárast počtu zaparkovaných vozidiel o takmer 700. Mestská časť zdôrazňuje potrebu regulácie parkovania pre udržateľný život obyvateľov. Prieskum, uskutočnený vo februári, ukázal, že oproti októbru 2023 sa počet vozidiel zvýšil o 664. To predstavuje takmer 300 nových áut ročne. Dopyt po parkovaní prevyšuje technické a finančné možnosti mestskej časti, ktorá v rokoch 2022 až 2024 vybudovala 125 nových miest.
Zber dát prebiehal pomocou monitorovacieho vozidla, ktoré zaznamenávalo evidenčné čísla a polohy áut. Priemerný počet zaparkovaných vozidiel v októbri 2023 bol 5466, čo znamenalo 96-percentnú obsadenosť. Vo februári 2026 sa priemer zvýšil na 6130 vozidiel, s obsadenosťou 104 percent. V noci dosahuje obsadenosť až 117 percent, pričom v roku 2023 to bolo 111 percent.
Najkritickejšie sú nočné hodiny, kedy obsadenosť ulíc ako Wurmova, Hemerkova, Janigova a Stierova dosahuje 136 až 139 percent. V najexponovanejších časoch prekračuje vyťaženosť 150 percent, čo znamená, že každé tretie auto parkuje mimo legálnych miest. Počas prieskumu stálo na rovnakom mieste viac ako tri dni 814 vozidiel, pričom 401 áut sa vôbec nepohlo. Regulácia parkovania je plánovaná na 1. marca 2027.
Výrazný nárast počtu áut na Sídlisku KVP: Parkovanie prekračuje kapacity
Rýchly súhrn
- Od októbra 2023 do februára 2026 pribudlo na Sídlisku KVP 664 zaparkovaných vozidiel (takmer 300 ročne).
- Priemerný počet zaparkovaných áut vzrástol z 5466 (96 % obsadenosť) na 6130 (104 % obsadenosť).
- V noci dosahuje obsadenosť parkovania 117 %, pričom v roku 2023 to bolo 111 %.
- Najkritickejšie ulice (napr. Wurmova, Hemerkova, Janigova, Stierova) majú v noci obsadenosť 136–139 %, v špičke aj nad 150 %.
- V rokoch 2022–2024 mestská časť vybudovala 125 nových parkovacích miest; regulácia parkovania je plánovaná od 1. marca 2027.
Zobraziť rýchly súhrn Schovať rýchly súhrn
Rýchly súhrn
- Od októbra 2023 do februára 2026 pribudlo na Sídlisku KVP 664 zaparkovaných vozidiel (takmer 300 ročne).
- Priemerný počet zaparkovaných áut vzrástol z 5466 (96 % obsadenosť) na 6130 (104 % obsadenosť).
- V noci dosahuje obsadenosť parkovania 117 %, pričom v roku 2023 to bolo 111 %.
- Najkritickejšie ulice (napr. Wurmova, Hemerkova, Janigova, Stierova) majú v noci obsadenosť 136–139 %, v špičke aj nad 150 %.
- V rokoch 2022–2024 mestská časť vybudovala 125 nových parkovacích miest; regulácia parkovania je plánovaná od 1. marca 2027.