SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM – Košice

 

múzeum letectva a dopravy Košice

v Slovenskom technickom múzeu vznikla už v roku 1947 myšlienka zaoberať sa letectvom. Po rozdelení štátu sa začali budovať chýbajúce expozície a tak vzniklo Múzeum dopravy v Bratislave, ktoré sa zaoberá cestnou a  železničnou dopravou a vzniklo aj múzeum letectva.

Košice boli v tom čase veľmi dobre situované pre tvorbu takéhoto múzeá. Veď už v roku 1924 mali druhé letisko na Slovensku, ktoré tvorilo najvýznamnejší letecký uzol na východe bývalej Československej republiky. V 50. tych rokoch 20. storočia tu bola založená vysoká vojenská letecká škola, neskôr vojenská letecká akadémia generála M.R. Štefánika, ktorá veľmi ovplyvnila vývoj leteckej dopravy na slovensku.

Okrem toho že tu sú rôzne aerokluby, nezabudnime že sa tu uskutočnili prvé lety balónom na Slovensku.V prvej etape technického múzeá bolo sústredené na vzácne motory, meracie, navigačné a iné priestory ktoré sa v lietadlách používali.

Verejnosti je sprístupnené od 23. augusta 2002 a následne druhá etapa múzeá bola slávnostne otvorená 3. októbra 2003.

V ponuke je niekoľko historicky rozdelených expozícií:

° Expozícia počiatkov letectva do roku 1945
° Expozícia od roku 1945
° Expozícia prístrojovej techniky
° Galéria prezidentských lietadiel

Ak vás zaujímajú ako lietadlá vznikali a aké boli ich prvé začiatky na Slovensku určite sa vám oplatí toto miesto navštíviť. Tiež môžete vidieť úplne prvé záznamy balkónových letov, rôzne pokusy o konštrukciu lietadiel, prvé ukážkové lety a priekopníkov v letectve na Slovensku, kde padnú slávne mená ako A. Kvas, A. Zsélyi, M. Boťanský, J. Bahýľ a vynález padáka Š. Baniča.

Okrem hore spomínaných mien, sa tu objavujú mená známych a veľmi významných osobností letectva na Slovensku a to M. R. Štefánik, J. Ambruš, N. Šapošniková, K. Kasala, V. Ihriský a ďalší.

V expozícií sú umiestnené veľmi vzácne historické letecké motory konštruované 1915/1916 – 1937. Celú expozíciu tvorí približne 20 ks leteckých motorov. Doplnená je o letecké modely – makety historických lietadiel ktorých je približne 50 kusov.

Tiež na vás čaká dvojmiestne prúdové lietadlo TS-11 Iskra, ktoré bolo od roku 1964 prijaté v Poľskom letectve na účely základného leteckého výcviku. V Slovenskom letectve ho zastupuje jednomotorový, dvojmiestny dolnoplošník L-39 Albatros. Jednomotorový, jednomiestny viacúčelový strednoplošník F-104 Starfighter je špičkou vývojového radu F-104, ktorý tiež patrí do skupiny cca 150 strojov ktoré slúžili v talianskych vzdušných silách a toto múzeum ho získalo ako dar od Talianskeho prezidenta. Nachádza sa tu aj verzia bezpilotného prieskumného lietadla Reiss VR-3, ktoré bolo určené na prieskumné misie.

Galéria lietadiel 

Predstavuje plochu 3600 m2 v expozičnej hale, ktorá zastrešuje všetku zahraničnú leteckú techniku akú sa podarilo Slovenskému technickému múzeu získať formou darov od 12 krajín Európy, USA a Číny. Budovanie galérie významne podporil exprezident Rudolf Schuster, ktorému sa podarilo získať vzácne kúsky zo zahraničia. Táto expozícia je unikátom nielen na Slovensku, ale známa je aj v Európe.

Okrem expozície lietadiel sa od roku 2009 môžete tešiť na výstavu historických vozidiel, bicyklov, nákladakov v cestnej doprave na Slovensku, ktoré patria Veterán klubu Cassovia Retro Košice doplnené exponátmi zo Slovenského Technického múzeá.

 

 

CENNÍK

dospelí 3,00 €
zľavnené vstupné 1,50 € **
rodinná vstupenka (max. 2 dospelí a 3 deti) 5,00 € ***
Banská expozícia: 1,00€
Odd. energetiky: 1,00€
Príplatok za lektorský výklad: 2,00€ *
Fotografovanie: 1,00€
Filmovanie: 2,00€
Fotografovanie – statív, komerčné účely: 33,00 €
Planetárium:  
dospelí 2,00€
zľavnené vstupné 1,50€
deti predškolského veku 0,50€ ****

Vysvetlivky:

*  Lektorský výklad sa platí v prípade, že si ho objedná jednotlivec. V prípade školských alebo väčších skupín (5 osôb) sa poskytuje zdarma.

** Zľavnené vstupné študentom sa uplatní pri preukázaní dokladu od návšteve školy, isicom alebo indexom.

*** Rodinná vstupenka platí pre de dospelé osoby a najviac 3 deti v ich sprievode.

**** Vstupné pre deti v predškolskom veku do planetária je 0,50€, pričom v skupine musí byť minimálne 20 detí. Sprievod alebo učiteľ má vstupné zadarmo.

Úplne bezplatné vstupné majú deti v predškolskom veku, dôchodcovia nad 70 rokov, dežitelia preukazu ZŤP.